ProDental Centar | Dežurni stomatolog
Snimanje zuba - Ortopan i 3D

Snimanje zuba - Ortopan i 3D

Snimanje zuba - Ortopan i 3D

Kada je u pitanju snimanje zuba i vilica, najčešće se misli na tri najuobičajenije metode snimanja. Svaka metoda odlikuje se svojom jedinstvenom funkcijom u dijagnostičkom procesu u stomatologiji:

  1. Ortopan
  2. Dentalni radiogram
  3. 3D snimak zuba 

Ortopan je klasičan snimak u stomatološkoj praksi i predstavlja panoramski snimak gornje i donje vilice, obuhvatajući sve zube, zglob donje vilice (temporomandibularni zglob - TMZ), sinusa gornje vilice

Kod ortopana maloletnih pacijenata, koristi se kraće trajanje ekspozicije u poređenju sa snimanjem kod odraslih pacijenata. Digitalni ortopan se predaje u različitim oblicima po vašoj želji: bilo da je to na disk-u, USB-u ili kao prilog u e-mailu.

Ortopan procedura i rizici 

Kako izgleda postupak snimanja? Ruku na srce, brže je nego što mislite. Procedura ortopan snimanja zuba traje svega nekoliko minuta, nakon čijeg završetka pacijent odmah dobija svoj snimak u odabranom obliku. Siguran i bezbedan proces, sastavni deo rutinske kontrole kod stomatologa.

Digitalni radiogram

Digitalni radiogram, nazvan drugačije retroalveolarni snimak, u potpunosti odražava kvalitete ortopan snimka, ali razlika leži u oblasti uokvirene za snimanje, fokus je sužen na specifičan zub ili određenu regiju. 

To nam omogućava visok stepen preciznosti prilikom dijagnostike. Pošto je usmeren samo na jedan zub koji je predviđen za tretman, ovaj snimak detaljno prikazuje krunicu i koren zuba. Na taj način, naši stručnjaci odabiraju najbolje tretmane za spašavanje zubne pulpe. Takođe ovaj snimak daje mogućnost preciznog merenja dužine kanala korena. Ovo  je posebno korisno kada je potrebno izvršiti endodontski tretman, poput vađenja zubnog živca, tj. terapije kanala korena zuba.

 

Snimanje zuba - Ortopan i 3D

3D snimak zuba

Kada se govori o napretku stomatologije, neizostavno se susrećemo sa konceptom 3D snimaka zuba ili CBTC. Ovo predstavlja savremeni tip dentalne dijagnostike čija je primena neprocenjiva za precizno određivanje stanja zdravlja vaših zuba. Posebno je značajan u situacijama kada je potrebna detaljna analiza usled složenih slučajeva, obuhvatajući oralnu hirurgiju, ugradnju zubnih implanata, ili kod specifičnih metoda lečenja zuba. 

Ova napredna tehnika koristi proces i tehnologiju sličnu medicinskim skenerima, uz ključnu prednost - zračenje je značajno manje. Pojava 3D snimaka donosi revoluciju u odnosu na konvencionalne ortopan snimke, jer ne nudi samo vizualizaciju dužine i visine, nego i širine svih struktura zuba. Ova pojačana dubina slike je ono što nam omogucava da 3D snimanje zuba izdvojimo kao posebnu dijagnostičku kategoriju.

Nalaz se nalazi isključivo u digitalnom formatu, što doprinosi olakšavanju i preciziranju dijagnostičkog procesa. Svakom 3D snimku dolazi pridružen specijalizovan stomatološki program koji stomatolozima pruža mogućnost da izvrše brojne analize i merenja, poput merenja prostranstva sinusa i procene potrebe za operacijom poznatom kao "sinus lift".

Fleksibilnost ovog digitalnog alata je neuporediva. Koristeći ove programe, stomatolog je u mogućnosti da manipuliše snimkom na više osa, uveličava detalje i menja kontrast slike. Digitalni snimak se izrađuje u različitim veličinama, što utiče na cenu 3D snimka, koja se obično kreće u rasponu od 3.000 do 6.000 dinara.

3D snimak procedura i rizici

Postupak trodimenzionalnog snimanja zuba je prilično složeniji i prema tome, zahteva nešto više vremena nego standardni ortopan snimak. Sam proces snimanja zahteva oko pet minuta posvećene pažnje, nakon čega sledi obrada snimka, koja je gotova u roku od otprilike trideset minuta. 

Prezentacija ovakvog snimka pacijentu se izvršava preko CD-a, zato što raw fajl snimka zauzima previše prostora za slanje preko elektronske pošte, a štampanje nije moguća opcija kod ovog tipa dijagnostičke slike. 

Važno je naglasiti da je trodimenzionalno snimanje zuba potpuno bezbolan i komforan postupak za pacijenta, pri kojem se ne izlaže velikim količinama ionizujućeg zračenja. Radijacija je precizno usmerena samo na željenu regiju za snimanje, ali u cilju maksimalne sigurnosti, pacijent se dodatno štiti specijalno dizajniranim olovnim keceljama koje štite ostatak tela od potencijalnog sekundarnog zračenja. 

Ovaj dijagnostički postupak je siguran i za najmlađe pacijente, ali u situacijama kad se primenjuje kod dece, koristi se niži nivo radijacije. 

Kako zaključak, trebalo bi reći da je snimanje zuba rutinska medicinska procedura, a učestalost se opravdava njenom neverovatno važnom ulogom u stomatološkoj dijagnostici. U skladu sa specifičnim potrebama pacijenta i razlogom za snimanje zuba, stomatolog će preporučiti ortopan snimak, digitalni radiogram ili 3D snimak zuba.

Dezurni stomatolog

Usluge ProDental Centar